MPE (4)

Martwe pola Europy

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×
Klęska upałów = puste półki i wzrosty cen?
Właśnie wracamy z dwutygodniowego wyjazdu rowerami po Europie. Polska, Czechy, Austria, Słowacja, Węgry. Jestem jeszcze w pociągu dlatego kilometrów nie mam jeszcze podliczonych ale na pewno wyjdzie ponad 1000. W Polsce już chyba dawno zapomnieliśmy o upałach? Po wyjściu z autokaru przywitało nas przyjemne lecz w porównaniu do węgierskich 40 kresek nieco chłodne 20st. Przez całe 14 dni naszej wyprawy były dwa pochmurne dni a deszczu? hmmm.. takiego prawdziwego nie było wcale, może pokropiło łącznie z godzinę.

Unikaliśmy jak tylko się dało głównych dróg więc sporo jeździliśmy po okolicznych wioskach, lasach i polach. Właśnie na tych ostatnich widać jaki wpływ ma tegoroczna pogoda na uprawy w europie. Na zdjęciach można zobaczyć głównie kukurydzę i słoneczniki choć problem suszy na pewno dotyczy wszystkich upraw w tych rejonach to te były najbardziej rozpowszechnione i ich widok robił największe wrażenie. Z początku na terenie Czech, Słowacji i Austrii naszą uwagę przykuły mocno obeschnięte części pola rzadziej zdarzało się aby całe pola były martwe. Wtedy na początku wakacyjnego wypadu  jeszcze nie robiło to aż takiego wrażenia. Za to na Węgrzech sytuacja była coraz gorsza tam część pół była całkiem martwa. I wtedy zdaliśmy sobie sprawę ze skali problemu i zaczęliśmy zwracać na to większą uwagę.

Jakie ma to dla nas w zasadzie znaczenie? Słonecznik jest rośliną oleistą ale jest także stosowany jako dodatek do pieczywa czy po prostu przekąska. Olej słonecznikowy po za zastosowaniem spożywczym, może być biokomponentem paliw a większość paliw dostępnych na rynku zawiera biododatki. Kukurydza to głównie roślina paszowa i spożywcza. Zmniejszona dostępność i wzrost cen tych dwóch roślin może mieć zarówno bezpośrednio jak i pośrednio poprzez wzrost cen towarów i usług duży wpływ na gospodarkę! Czy czekają nas wzrosty cen? Braki oleju na półkach? Czas pokaże..

Wyprawę zorganizowaliśmy przy współpracy z zielonysklep.pl
Pozdraviam
Andrzej